Opracowanie hybrydowego procesu separacji adsorpcyjno-membranowej do wysokosprawnego wydzielania ditlenku węgla z gazów odlotowych (PBR NR14 0113-10 /2010)

Czas trwania: 2010 - 2013
Opis

Celem projektu jest opracowanie wysokosprawnego procesu wydzielania ditlenku węgla z gazów odlotowych w instalacji hybrydowej, łączącej separację adsorpcyjną i membranową. W procesie tym możliwe będzie uzyskanie strumienia CO2 o dużej czystości(>99%), przy jednoczesnej minimalizacji zużycia energii na tonę usuniętego CO2. Założenia procesowe zostaną sformułowane na podstawie wyników badań doświadczalnych oraz obliczeń symulacyjnych. Badania doświadczalne zostaną przeprowadzone w wielkolaboratoryjnej instalacji hybrydowej o wydajności 5000 l/h, wykonanej w ramach projektu. Do obliczeń symulacyjnych posłuży opracowany w projekcie model matematyczny i symulator numeryczny hybrydowego procesu separacji. Wyniki obszernych badań doświadczalnych i symulacyjnych będą mogły stanowić podstawę do komercjalizacji opracowanego procesu.

Cele

***

Jesteś tutaj: Home Projekty Opracowanie hybrydowego procesu separacji adsorpcyjno-membranowej do wysokosprawnego wydzielania ditlenku węgla z gazów odlotowych (PBR NR14 0113-10 /2010)